Home » Devlet » Devamsızlık

Devamsızlık

Okul devamsızlık bilgileri artık internette. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan E-okul Veli Bilgilendirme Sistemi (MEBSİS) Projesi çerçevesinde öğrenci veli ve okul yönetiminin erişebileceği elektronik sisteminin amacı; Velilerin internet üzerinden okulda okuyan öğrencilerin devamsızlıkları, ders notlarını, ödevlerini, performans ödevlerini, sınav sonuçlarını, sağlık sorunlarını ve öğrenci hakkındaki tüm ayrıntıları takip etmeleridir. (Sistem, resmi ve özel okullarda okuyan öğrenciler ve velileri için hazırlanmıştır.)

Dönem içinde özürlü ve özürsüz devamsızlık bilgileri için, E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş için tıklayınız.

Liselerde devamsızlık bilgileri :
Lise öğrencilerine mazeretsiz devamsızlık 10 gün, mazeretli mazeretsiz toplam devamsızlık ise 45 gün ile sınırlandırıldı. İKİ gün üst üste mazeretsiz devamsızlık yapan öğrenciye disiplin cezası uygulanacak. Ayrıca velinin yazılı beyanı da özür belgesi kapsamında değerlendirilecek ve devamsızlık konusunda velinin takip, sorumluluk ve inisiyatifi arttırılacak.

Yeni Yönetmelik ile ;
7.ci maddesine göre; “Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.”

5.ci maddesine göre; “Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 45 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır.”

hükümlerini getirilmiştir.

Eskiden devamsızlığın; 20 gün özürlü, 20 gün özürsüz 5 gün de okul idarelerinin izin verme hakkı olmak üzere toplam 45 günü geçmemesi gerekiyordu. Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe giren yeni düzenleme ile öğrenci 10 gün özürsüz devamsızlık yaptıktan sonra 11.ci günü rapor alır veya velisi dilekçe verirse öğrenci özürlü devamsız sayılacak. Bu durumda
Veli beyanı esas alındığı için velinin bilgisi dahilinde 45 güne kadar devamsızlık yapan öğrenci sınıfta kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.