Home » Hayat » Uçuş

Uçuş

Uçuş öncesinde, uçağa binmeden önce, uçuş sırasında ve sonrasında bilinmesi zorunlu bilgiler:

Gerekli uçuş bilgileri sunmadan önce en önemli hususun Güvenlik olduğunu, güvenliği bir zincir gibi düşünürsek bu zincirin en kuvvetli halkası havayolunu kullanan kişiler ve yolcular olduğunuzu belirtmek isteriz.

Dikkat edilmesi gereken konular ve uyarılar:

1- Bagajınızı başkası hazırlamışsa ya da bagajınız başkası tarafından havalimanına getirilmişse, bunu güvenlik görevlilerine bildirin.

2- Terminal alanında beklerken, kontrol kapılarından geçerken ve uçuş esnasında  uçak içindeki kişilerin şüpheli hareketleri dikkatinizi çekerse, bunu hemen güvenlik görevlisine bildirin.

3- Uçaktan inerken yolcuların el bagajı, cep telefonu, çanta, poşet, paket vs. kişisel eşyalarını uçakta bıraktığını görürseniz derhal kabin görevlisine durumu bildirin.

4- Check In sırasında başkaları bagaj kilo limitini aştığı, emanet ve her türlü nedenler ile size bagaj veya paket vermek isterse kabul etmemelisiniz.

5- Güvenlik personellerinin, güvenlik önlemleri ile ilgili yönlendirmeleri sizin ve çevredeki insanların iyiliği ve güvenliği için olduğunu unutmamalı,  onlara zorluk çıkarmak yerine yardımcı olmalısınız.

6- Havaalanı veya uçaklara yapılacak hukuka aykırı fiillerin ülkemizi her yönden olumsuz etkileyebileceğini hatırlamalısınız.

7- Havayolu ile insan ve yük (kargo) taşımasının ülkemiz için öneminin bilincinde olmalı, buralara yönelik hukuk dışı bir eylem düzenlemek  isteyen yasadışı kişi veya terör örgütlerinin bu hassas sisteme nüfuz etmek, darbe vurmak için uğraşacaklarını ve bu amaç için sizlerin de iyiniyetinizi kullanmaktan çekinmeyeceklerine dikkat etmelisiniz. Bu nedenle güvenlik arama ve kimlik kontrolü ve diğer tüm havacılık kurallarına kayıtsız ve şartsız uymalısınız.

8- Havalimanı güvenliği için havaalanları içinde dikkatinizi çeken her türlü şüpheli durumu havaalanı içindeki Mülki İdare Amirliği’nce belli noktalara konmuş veya personel tarafından kullanılan dahili telefonları kullanarak 111/1111 no’lu dahili telefonlara ihbar edebilirsiniz. Uçuş sırasındaki şüpheli olayları ise kabin memuru (host, hostes vs.) gibi görevli personele panik yaratmamak amacıyla gizli bir şekilde bildirebilirsiniz.

9- Uçuş güvenliği açısından uçuş esnasında veya steril bölgelerde bulundurulması yasak olan maddeler ile ilgili havayolu firması yetkililerinden bilgi isteyebilir veya havayolu şirketlerinin (Onur Air, THY, Pegasus, Atlas Jet ) internet sayfalarından gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.